Anı Yakala

Gece vakti ay ışığına engel olan kara bulutlar sarmıştı gökyüzünü. Aklımda sorularla, olmuş ve olacak herşeyi düşünürken, lüks bir kafeden çıkan insanların hemen sigaralarına sarılmalarıyla, sigara dumanları kara bulutlara doğru ahenkli bir şekilde uçuşacaktı. Bir futbol maçının ardındaki bu manzara, tartışma ve küfürleri de beraberinde getiriyordu.

Dalgın bakışlarım arasında, arkadaşımın sözleri beni gülümsetmişti…

– Allah bütün erkeklerin köküneee…

Devamını unutmuştu. Bir yandan gülüyor bir yandan hatırlamaya çalışıyordu.
22
– … Kibrit suyu döksün diye tamamladım.

Ayağımızda ki terliklerle ıslak kaldırım taşlarına basarken yağmur sularının ayağıma geçmemesi için sürekli arkadaşımın omuzlarından tutuyordum. Bir yandan dikkatlice adımlarımı atarken muhabbetin güzelliğini saatler sonra fark edecektim.

Hırsını alamamıştı, O güzel insan,

– Kibrit suyu da değil, hatta, dinamit!… dedi. Sözünü yine tamamlayamamıştı. Ve yine tebessüme kilitlenip kalmıştı yanaklarımız. Cümlesinin sonuna bir fiil kondurmaya çalışsa da, biraz sonra, hangi fiili koyarsa koysun uyuşmayacağının farkına beraber varacaktık.

Islak merdivenleri çıkarken yaşadığımız bu durum beni halen içen içe güldürmeyi başarıyordu. Çünkü bütün erkekler kısmının içinde bizde vardık ve edilen bedduanın muazzamlığı sigara dumanlarını delip geçmişti.

Hoş olmayan bir durum, gönülden bir dua ve tebessümler. Geriye söylenecek tek cümle kalıyor; Zor günler karşısında dahi Allah yüzünüzden tebessümü eksik etmesin.

 

Cihat Kutluca
22.10.13

Bir Cevap Yazın