Ana sayfa / Cihat Kutluca Blog / Eskiden – 2

Eskiden – 2

Milli maçların olduğu günler, vakit geç olduğu için çoğu zaman babam maçı izlememize izin vermezdi. Bizi yatağa yollardı, bizde küser giderdik. Bazende zamanın hızlı geçmesi için muhabbet açar, maç vaktinin gelmesini beklediğimizi babama belli etmemeye çalışırdık. Maç başlayınca da babam çoğu zaman bizi göndermeye kıyamaz, kendisi de ayakta gezer, göz ucuyla maçı izlerdi.

Annemi hiç demiyorum. Kanepede uyur, başörtüsü ile gözlerini kapatır, arada bir seslere uyanırdı; “Ne oldu, gol oldu mu? Bizimkiler mi attı?” der, tekrar uyurdu.

O zamanlar Türkiye’nin maçları pek heyecanlı olurdu canım. Babamın izin vermediği zamanlar odamıza çekilirdik. Anteni kırık, yuvarlak, mavi bir radyomuz vardı. Gündüz inşaat telinden yaptığım bir antenle radyoyu maç frekansına ayarlamaya çalışırdık. Bu tamir sevdası oradan geliyor demek ki… Neyse efendim

Babam uyuyorlar mı diye teftişe gelirdi arada bir. Hemen yorganın altına atardık kendimizi. Yer yatağı olduğu için pek atiktik canım. Tabi ben kendimle birlikte o küçük yuvarlak radyoyu da alırdım yanıma, ortada delil bırakmamak adına. Babam gidince de hemen eski düzenimizi alırdık.19

O radyoyu o kadar özledim ki. Frekansı ayarlamaya çalışırken antende milimetrelerle cebelleşirdik. Sesler biraz düzelince kardeşim hemen, “Tamam dur hiç kıpırdatma” diye heyecanlanırdı.

Şüphesiz çok şey değişti. Şimdi kucağımıza laptopu alıp sabahlara kadar televizyon izleyebiliyoruz. İstediğimiz radyoyu, istediğimiz zaman internet üzerinden net bir şekilde dinleyebiliyoruz. Babam geliyor ve sadece, “Geç oldu oğlum, uyu artık” deyip gidiyor. Gerçi annem halen aynı sayılır, uyuma hususunda.

Biz iyi bir aileyiz değerli misafirler. O günlere geri dönemeyeceğiz fakat halen birlikteyiz, halen huzurluyuz, ve bazen farkında olamasakta halen güzel şeyler yaşıyoruz. Bu güzel anların/anıların farkına varmanız dileğimle.

Cihat Kutluca

Bir Cevap Yazın