Ana sayfa / Cihat Kutluca Blog / Türk Dizi Önerileri

Türk Dizi Önerileri

1. Leyla ile Mecnun: Aynı gün, aynı hastanede dünyaya gelen iki bebek, yatak sayısının azlığından dolayı yan yana yatırılırlar. Ailelerinin “doğar doğmaz birbirlerini buldular” sözü üzerine beşik kertmesi yapılan bebekler, isimlerini de efsane aşıklar Leylâ ve Mecnun’dan alırlar.

Tür: Absürt Komedi
Yıl: 2011 – 2013
Sezon Sayısı: 3
Bölüm Sayısı: 104

2. 7 Güzel Adam: Türk edebiyatında önemli yerleri olan Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Ali Kutlay, Nuri Pakdil ve Alâeddin Özdenören’in hayatlarını konu almaktadır.

Tür: Edebiyat, Tarih
Yıl: 2014 – 2015
Sezon Sayısı: 2
Bölüm Sayısı: 39

3. Ezel: Dizide konu, Ömer’e ihanetle başlıyor. Askerden yeni gelen Ömer, büyük aşkı olan Eyşan ile evlilik hayalleri kurmuştur. Bu dönemde en büyük destekçileri kan kardeşi Cengiz ve mahallenin sadık delikanlı Kergeç Ali’dir. Elbette Ömer, kaderinin birleştiği, kan kardeşi saydığı insanların ona yanlış yapacağını bilmiyordu. En mutlu gecesi olan Eyşan ile evlenme teklif edeceği özel günde polis tarafından gözaltına alınan Ömer, sonun başındaydı. En yakınlarından olan Eyşan, Cengiz ve Ali tarafından oyuna gelen Ömer; uzaktan yakından ilişkisi olmayan kumarhane soygunu ve cinayeti suçlarından dolayı hapse girdi. Hapiste sürekli “Neden?” diye sorgulayan Ömer, bir gün Ezel olarak yeniden karşılarına çıkıyor.

Tür: Aksiyon, Dram
Yıl: 2009 – 2011
Sezon Sayısı: 2
Bölüm Sayısı: 71

4. Payitaht: Abdulhamit: Tarih 1896. Sultan Abdülhamid’in saltanatının 20. yılıdır. Abdülhamid, içeride başta Jön Türkler olmak üzere çeşitli muhaliflerle, dışarıda ise başta İngiltere olmak üzere Avrupalı devletler ile mücadele etmektedir. Diğer yandan devletinin bir arada olmasını ve parçalanmasını önlemek için büyük çaba göstermekte, Filistin ve kutsal toprakları korumak için dış güçlere karşı mücadele vermektedir.

Tür: Tarih, Siyaset
Yıl: 2017 – Devam Ediyor
Sezon Sayısı: 4
Bölüm Sayısı: 119

Arkadaşlar Türk dizilerinde öneri repertuarı çok geniş olduğu için (hele ki Nostaljiye gidecek olursak) elimden geldiğince her türün önde gelen en iyi örneklerini sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sizin de bu listede mutlaka olması gerekiyor dediğiniz diziler varsa yorumda benimle paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın

 

Bir Cevap Yazın