Ana sayfa / Cihat Kutluca Blog / Bazı Arkadaşlar

Bazı Arkadaşlar

Her insan kendi mutluluğu için yaşar. En cömertleri kendi mutluluğunun yanında başkalarının mutluluğunu da düşünür.
-Cihat KUTLUCA

Evlenenlerin bile önce kendi mutluluğunu ön planda tuttuğunu göz önüne alarak karşılıklı çıkara dayalı olmayan bir ilişki türü, sevgi bağı söyleyebilir misiniz?

Vatan sevgisi

Bu toprakların üzerinde yaşıyorsun. Atalarında bu topraklar üzerinde yaşadı. Yıllarda bu topraklardan ekmek yedin, su içtin. Yine de bu sevginin karşılıksız olduğunu söyleyebilir misin?

Anne, Baba ve Çocuk Arasındaki Sevgi Bağı

Düşün baba olmuşsun… Çocuğuna ayakkabı alıyorsun. Anne olmuşsun çocuğuna temiz giysiler giydiriyorsun. Kendine elbise alsan bu kadar mutlu olmazsın. Ve zamanı geliyor bunlar için kendilerine  minnet duymamız gerektiğini söylüyorlar. Hayır, biz onlara yaptıkları için değil anne-baba olduğu için minnet duymalıyız. Bir gün aynısını biz de mutluluk duyarak yapacağımız için bunu evlatlarımızın başına kakmamalıyız.

“Hayır ben sadece kendi çocuğumun mutluluğunu istiyorum, ben üzüleyim ama o mutlu olsun” diyen bir annenin duası kabul olsa sizce o a annenin üzüntüsü bile onu dünyada ki herkesten daha huzurlu yapmaz mı?

Karı-Koca bağı

Bir insan mutsuz olacağını düşündüğü birisiyle evlenir mi? Ya da herhangi bir ilişki kurar mı? Karşılıklı bir çıkar yoksa bence hayır. Mutlu olacağı için, (ve daha iyisi) karşılıklı mutlu olunacağı için böyle bir eyleme azım atıyorlar.

Arkadaşlık-Dostluk Bağı

Soruma en yakın cevap budur. Çünkü bazı arkadaşlar ailenden ve her şeyden daha yakındır. Çıkar gözetmezler, başına kakmazlar, yemin etmezler. Bu yüzden bazı arkadaşlar aileden daha iyidir ve daha yakındır.

Bu yüzden anne babayla da, çocukla da, evleneceğimiz veya ilişki kuracağımız kişiyle de arkadaş gibi olmalıyız. Ama her arkadaş gibi değil, bazı arkadaşlar gibi…

Bir Cevap Yazın