Ev / Cihat Kutluca Blog / Kadın Hakları

Kadın Hakları

Memlekette gündem yine kadın hakları. Her kadın cinayetinin deprem gibi ülkenin gündemine oturması konunun bizler açısından ne kadar hassas olduğunu gözler önüne seriyor. Öyle ki kurduğumuz her cümleye söylediğimiz her söze dikkat etmeliyiz. Zira “ben öyle demek istememiştim” demeyr bile fırsatınız kalmayabilir.

Kadın Hakları

Gereğinden fazla abartılan bir durum. Hırsızlık yaparken kolundan tutarak yakaladığın bir kadın beni taciz etti dese suçlu olacaksın. Bir kadınla sokak ortasında yürürken kadın sebepsiz yere “yardım edin” diye bağırsa seni linç edecek bir kalabalıkla karşılaşacaksın. Art niyetli insanlara karşı tabiki bunlar olsun ama kötü bir niyeti olmayan insanların hakları yok mu? Abartılıyor.

Kadın hakları abartılıyor dediğim zaman bana “sus, nasıl konuşuyorsun, ırz düşmanı” diyebilecek bir zihniyet var. Bu zihniyetin istediği şu mudur? “Kadın istediği saatte sokağa çıksın, istediği yer de gezsin, istediği her şeyi yapsın ve kimse kendisine zarar verecek bir davranışta ve eylemde bulunmasın.”

Makul bir istek. Hakkıdır da. Bir erkek kadar hakkıdır.

Ama dünyanın hangi çağında böyle bir döneme rast gelinmiştir? Hangi ülkede, hangi çağda “bir kadın ıssız bir sokaktan gönül rahatlığıyla yürüyebilmiştir?” Kadın için bu tehlikeler her zaman olmuştur ve olacaktır. İstediğimiz yasal düzenlemeyi yapsak, sokaklarda yıllarca gösteri yapsakta bu tehlike her zaman olacaktır. Ancak bunu tedbirle ve eğitimle en aza indirebiliriz.

Çivisi çıkmış bir dünya için olayları biraz daha insan bazlı düşünmenin taraftarıyım. Kadın cinayetleri de olmak üzere bütün insanların kendi tercihlerinin her zaman elinde olduğunu ve  tercihlerinin sonuçlarına katlanmak zorunda olduğunu, bunun için başka insanları, kurumları ve inançları suçlama hakkının olmadığını son olarak söylemek istiyorum.

Başta kadınlarımız olmak üzere haksız yere hayattan koparılan bütün insanların bir gün haklarını alacakları güne kavuşması temennisiyle…

Cihat KUTLUCA

Ayrıca Kontrol Et

12 Ada – Türkiye’nin Kayıp Toprakları

İkinci Dünya Savaşından sonra toplanan Paris Barış Konferansına Türkiye de resmen davet edilmişti. Ancak İsmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir