Ev / Cihat Kutluca Blog / Doğu’da Öğretmenlik Günlerim

Doğu’da Öğretmenlik Günlerim

– Doğuda köyde görev yaparken bilgisayarın mouseunu tuttuğu zaman ekranda hareket eden imleci görünce deli gibi heyecanlanan öğrencilerim vardı. Ama yine de tayin istedim. Çünkü orada masum olan tek şey çocuklardı.

– Genelleme yapmasaydın belki seni de çocuk kategorisine koyabilirdim. En az herkes çocuk kadar masumdun.

– Genelleme yapmıyorum zaten. Tayin isteme sebebimi belirttim ki bunları sen zaten benden daha iyi biliyorsun.

Orada kendine öğretmen diyen paralı memurların daha iyi lojmanda kalmak için her şeyi boşverip nasıl dalaştıklarını gördüm. Adam yaz tatilinde gelip yerini ayarlıyordu, hırsız gibi! Sonra göğsünü kabarta kabarta “bizim burada bulunmamız bile aldığımız parayı hakettiğimizi gösteriyor” diyordu. Çocuklar umrunda mıydı bunların. Veyahut bunlar çok mu masumdu. Şeytan gibi kurnazlardı. Ama genelleme yapmıyorum. Kalbi temiz, kaldığı yere kabullenen, aldığı parayı umursamayan öğretmenler yok muydu? Çok az.

Devlete sövüp sayan yok muydu? Okulu sopalarla basan, öğretmenin köy ortasında yolunu kesen, küfür eden, tehdit eden yok muydu? Buna rağmen okulda eğitim yok diyebilen. Bunlar çok mu masumdu. Genelleme yapmıyorum. Güzel insanlarda vardı gece yarılarına kadar muhabbet ettiğimiz, her türlü görüşü paylaşabildiğimiz. Ama çok çok azdı.

İdareci de bir öğretmendir. Bizim orada idarecilerle işçi-patron ilişkimiz vardı desem bile hafif kalabilir. Efendi-köle ilişkisi bu konu için daha uygun. “Ne yaparsanız yapın illaki bir açığınızı buluruz” diyorlardı. Haklılar. Dünya üzerinde evraklanmayan bir iş yapılmamış kabul edilir.

Genelleme yapmıyorum. Eğitimi düşünen çok az insan vardı. Çok azı olmayan sadece çocuklar bunu kastediyorum. Çocukları tamamen masum kabul ediyorum. Köyde çocukların bana karşı çok kötü lafını, yalanını, iftirasını, dedikodusu gördüm, duydum ama bunların kendi eksiğim olduğunu düşündüm. Öğretmenin görevi sadece ders anlatmak değil ki çocuğu kötü davranışlarından, alışkanlıklardan döndürmeye çalışmak. Bu yüzden çocuk yalan söylüyorsa bu biraz öğretmenin suçudur biraz da ailenin suçudur. Ama çocuk kesinlikle masumdur.

Ayrıca Kontrol Et

Sagopa Kajmer – Saklama Bulurlar (Albüm yayınlandı-Öneri-Yorum)

Merhabalar. Bugün uyandığımda instagram sayfamda Sagopa Kajmerin yeni şarkısı çıktığını gördüm. Heyecanla girdim. Her şarkıdaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir