Dünyanın Kalbini Okudunuz Mu?
Blog / Hatıralar / Ölen Bir İnsanlık Henüz derecelendirme yok.

Ölen Bir İnsanlık

Büyük şehirlerde dolanmışsanız her köşe başında dilenen bir dilenci görmüşsünüzdür. Yemek parası isterler ama bu yeterlilikte parayı toplayınca ortadan kaybolurlar. Yani açlıktan ve yoksulluktan daha çok bu işi bir meslek haline getirdikleri için artık dilencilik kötü bir şey olarak algılıyoruz.

Erzurum da bir lokantanın dışına yerleştirilmiş masalardan birisinde iftar yaparken kucağında bebeğiyle genç bir Suriyeli kadın ve yanında aynı yaşlarda bir adam masalara yaklaşıyor, dil bilmedikleri için parmak uçlarını birleştirerek ağzına götürüp getiriyordu. Yani açım, yemek parası diyordu. Gözüm sokaklarda gördüğüm dilencilere o kadar alışkındı ki elim bir yandan cebimde ki bozukluklara gidiyor bir yandan da çekimser bir şekilde düşünüyordum.

Bir yandan masama gelse cebimde ki bozukları versem diyordum. Bir yandan bunlarda bizim dilenciler gibiyse deyip elimi cebimden çekiyordum. Bir yandan ya gerçekten açsalar diye düşünürken bu seferde bir kaç bozukluğun az olacağından benim için utanılacak bir şey olduğunu düşünüyordum. Vel hasılı ne adam masama geldi ne de ben para verebildim. 

Sonra mı?

Takkeli ve sakallı genç adam masalardan topladığı paralarla eşiyle birlikte bir tabak yemek aldılar ve ailecek ortaklaşa yediler.

Bir yerlerde gerçekten aç olan ve gerçekten yardıma muhtaç olan insanlar vardı. Ve biz kürdanlarımızla dişimiz de ki et parçalarını temizlerken bunu hep unuttuk. “Alayı sahtekar” dedik veya “Allah versin” dedik. Fakire Allah verdi de, biz ne yapacağız?

Cihat KUTLUCA

Bu Yazıyı Beğendin Mi?

Hakkında Cihat KUTLUCA

23.05.1992 Mersin doğumludur. İlk/Ortaokul, Lise ve Üniversite’yi Sivasta okudu. Şimdi Erzurum’da Fen ve Teknoloji Dersi Öğretmenliği yapmaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

Benim Bıçağım Var

Üniversiteyi ilk kazandığım zaman süleymancılar diye tabir edilen yurtta üç ay kalmıştım. Geceleri uyumamaya liseden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir