Dünyanın Kalbini Okudunuz Mu?
Blog / Yazı Dizileri / 4 Tane Arap Henüz derecelendirme yok.

4 Tane Arap

Merhaba arkadaşlar.

Geçenlerde ilkokul arkadaşımın evine ziyarete gittim. İlkokuldan beri aynı sınıfta olduğum arkadaşımla atamamız da aynı zamanda gerçekleşmişti. Arkadaşım Silopi’ye ben ise Tekman’a atandım. Kader diyelim… Ve aradan üç sene geçti. Şimdi ise tayin işlemlerinden konuşur olduk. Vakit hızla geçiyor değerli okuyucular…

Atandığım köy de Sivaslıyım dediğim çoğu kişinin ilk sorusu şuydu arkadaşlar: Neresinden? İkinci soru da hep sabitti: Alevi var mı orda? Ve üçüncü cümlede neredeyse herkeste aynı: Ben orada askerliğimi yaptım. Sanırım herkesin bir şekilde Sivas’tan yolu geçiyor.

Konuyu şuraya getireceğim. Arkadaşımla tayin isteyebileceğimiz yerleri konuşurken konu Sivas’ta alevilerin olduğu yerleri tercih edip etmememiz gerektiğine geldi. Ve Şii, Sünni ayrımının gereksizliğine… Ali’yi tutanlar ve Ebubekir’i tutanlar… Yıllarca bu taraftarlıktan akan müslüman kanı… Ve ben bu konudan o kadar usandım ki, belki de çoğunuzun kabul edemeyeceği şu görüşü benimsedim.

Peygamber efendimizden sonra halife olan Ebubekir bir Arap’tır. Sonra ki Osman, Ömer, Ali bunlarda Arap’tır. Velhasıl kelam bunların hepsi toplam 4 tane Arap’tır.

 

Bu Yazıyı Beğendin Mi?

Hakkında Cihat KUTLUCA

23.05.1992 Mersin doğumludur. İlk/Ortaokul, Lise ve Üniversite’yi Sivasta okudu. Şimdi Erzurum’da Fen ve Teknoloji Dersi Öğretmenliği yapmaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

Mutluluktan Başka…

Merhaba arkadaşlar. Bugün askerlikten sonra ki evdeki son günüm. Allah izin verirse yarın Sivas oradan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir