Dünyanın Kalbini Okudunuz Mu?
Blog / Yazı Dizileri / İman ve Ortam Henüz derecelendirme yok.

İman ve Ortam

Ortamınız sürekli değişiyor ise veyahut ortamları sürekli değişen insanları dinlediyseniz şu cümleleri mutlaka duymuşsunuzdur. “Ben orada namaz kılıyorum ama burada kılmıyorum.” Ve ya orada oruç tutuyordum fakat burada tutmuyorum.” “Burada sigara içiyorum ama şuraya gidince hiç içmiyorum.” “Şurada bunu yapıyorum ama buraya gidince hiç yapmıyorum.”

Eğer bir yerde yaptıklarımız diğer yerde yaptıklarımıza göre daha sevap ve ya daha hayırlı ise ve biz bu ortamları değiştirmek mecburiyetinde isek ortamın değişikliği bizim bir avantaj ve ya dezavantaj olabilir mi? Eğer böyleyse, günah-sevap dengemiz ortamdan ortama değişiyor diyebiliriz. Ve bunun için kendimize en uygun ortamı (belki karanlık bir odanın içi) bulmamız gerekir. Eğer böyle değilse, ortamlar arasında ki farklı davranışların aynı kaynaktan, yani aynı insanın kalbinden geldiğini söyleyebiliriz.

Peygamber döneminde yaşayıp peygamberin en sadık dostlarından olup cennetle müjdelenen bir insan, günümüz çağında doğsaydı, onun sistemin bir kölesi haline gelmeyeceğini kim inkar edebilirdi? Şüphesiz ki aynı kişi bu ortamlarda günah-sevap dengesinde farklı çizgilerde olurdu. O halde iyi, güzel ve hayırlı olan insanın kalbidir. Ve bu kalpten ortama akar her şey, ortamdan kalbe değil…

Bu Yazıyı Beğendin Mi?

Hakkında Cihat KUTLUCA

23.05.1992 Mersin doğumludur. İlk/Ortaokul, Lise ve Üniversite’yi Sivasta okudu. Şimdi Erzurum’da Fen ve Teknoloji Dersi Öğretmenliği yapmaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

Durum Analizi – 3

Merhaba arkadaşlar… Uzun zamandan beridir buraya bir durum analizi, ondan öte “Dünyanın Kalbi” adlı çalışmamdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir