Dünyanın Kalbini Okudunuz Mu?
Blog / Yazı Dizileri / Gündeme Dair / Payitaht Abdulhamid Henüz derecelendirme yok.

Payitaht Abdulhamid

Bir gün içerisinde 5 bölümünü izlediğim Payitaht Abdulhamid hakkında bir kaç kelam edelim. Öncelikle senaryosu, gerçekçiliği ve efektleri ile Diriliş Ertuğrul’u aratmayacak ve (eskiden olduğu gibi televizyonlarımızda sıklıkla rastladığımız magazin haberleri, paparaziler, curcuna ve “fingirdeşme” dizileri yerine) kendi tarihimizi tam olarak, bütün ihtişamıyla konu alan muhteşem bir dizi… Aslında birazda ll. Abdulhamide olan hayranlığım beni bu yazıyı yazmaya yitti.

Necip Fazıl Abdulhamid hakkında şunu diyor. “Abdulhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır.” Aslında bu sözün üstüne bir söz yazmak benim haddime değildir. Fakat ben Abdulhamidi anlatmak için değil onu anlamanız için ipuçları sunmak istiyorum. Bu yüzden bu diziyi sizlere öneriyorum.

Dizi sizlere Osmanlının karışık dönemlerinde tahta çıkan Abdulhamidin Küffarın kurnazlığı karşısında ki zekasını tüm çıplaklığıyla göz önüne sunuyor. Dizide o dönemde atılan iftiralar ve oynanan oyunlar karşısında Payitahtın sabrını ve zekasını, yapılan ihanetler karşısında ki ipuçlarını yakalama ve detayları görme konusunda ki dikkati ve temkinin Sherlock Holmesi aratmayacak cinsten olduğunu göreceksiniz…

Padişah aleyhinde tek bir laf edenin ipe çekildiği yalanının tersine her ırktan insanın istediği gibi yaşayabildiği, herkesin düşüncelerini istediği gibi söyleyip yazabildiği dönemin yansıtıldığı dizide “Batıcılık” akımının etkisiyle “Hürriyet” nidaları arkasına sığınan insanların nihai amacının “Büyük İsrail Devletini” kurma ve Osmanlıyı parçalamak olduğu anlatılıyor. Böyle bir devletin kurulmasına asla izin vermeyen ve ümmetin onurunu korumak için her şeyi yapan Abdulhamidin ekonomisi ve sanayisi Avrupa Devletlerinin çok gerisinde kalmasına rağmen yine de bu devletlere karşı zekası ile nasıl mücadele ettiğini tarihimizde yaşanmış somut olaylar ile ortaya koyuyor.

Sonrası dizi de anlatılmıyor… Yeni sezonda belki buralara değinilir… Bundan sonrasını ben kendi bildiğim, okuduğum ve araştırdığım kadarıyla anlatayım… Tarihte 31 Mart Olayı olarak geçen olayda İstanbul’da bir ayaklanmaya başlamıştır ve bu ayaklanmayı Selanikten çıkan “Hareket Ordusu” bastırmıştır. Ve bu ordunun ileri gelenleri Abdulhamidi tahtan indirmiştir. Sultan Abdulhamid Hareket Ordusuna karşı bir direniş göstermeden teslim olmuştur. Peki neden? Abdulhamidin Hareket ordusunu dağıtacak gücü yok muydu?

Hayır Hareket Ordusu Sırp, Bulgar, Yunan, Arnavut ve Makedon çetecilerinde bulunduğu gönüllülerden oluşan bir orduydu(!). Sultan Abdülhamid isteseydi, İstanbul muhafızlarıyla dahi onları yok edebilirdi. Kumandanlar, (özellikle de Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa) Sultan Abdülhamid’den Hareket Ordusu’nu dağıtmak için defalarca izin istediler. Bu derme çatma kuvveti Birinci Ordu’yla birkaç saatte dağıtacaklarını söyleyip çok ısrar ettiler. Ancak Sultan Abdülhamid, yalnız padişah değil, aynı zamanda “halife” olduğunu, 30 küsur senedir asla kan dökmediğini, bu yaştan sonra Müslüman’ı Müslüman’a kırdıramayacağını söyleyip izin vermedi.

Abdulhamid her şeyin farkındaydı. Ve bu yüzden şöyle demişti. “Benden sonra bu devleti 10 yıl idare etsinler, 100 yıl idare ettik desinler”.

Ve Abdulhamid tahttan indirildi. Abdulhamidin tahttan indirildiğini tebliğe gelen ekibin içinde Emanuel Karasu diye bir yahudi ve Balkan harbinde Osmanlı devletine büyük ihanet eden Esat Toptani isminde bir Arnavut ırkçısı bulunmaktadır. Bunu haketmiş miydi demiyorum, çünkü sonuçlarına hep birlikte çektik. Çünkü olan sadece Abdulhamide olmadı millete oldu. Bu yüzden Abdulhamide bunu hak etmiş miydi demiyorum, bunu haketmiş miydik diyorum.

Ve milletimizin özelliği midir ben sadece bunu yapmak istemiştim deyip olayları gördükten sonra pişman olmak… Olayların bu noktaya geleceğini bilmiyordum demek… Bu affedilecek bir suç mu? Abdulhamid yahudilere Filistinden 1 cm bile toprak vermem dedikten sonra yerine gelen yeni yönetimin yahudilere toprak satması affedilecek bir suç mu? Ortadoğuda güçlü bir yahudi devleti kurulurken “Hürriyet” nidaları atan batıcı bir çok yazar ve siyasetçilerin pişmanlıkları affedilecek bir suç mu?

Dizide ki şu repliği de paylaşalım. Yahudi lobisi ile yatıp kalkan ve Abdulhamide her türlü hainliği yapan Mahmut Paşa, Sara adındaki önemli mevkiye gelmiş bir kadının “Osmanlı ingilterenin sömürgesi altına girecek” sözüne ilk kez yüzünü asmıştır ve şu cevabı vermiştir. “Buna da sevinmemi beklemiyorsunuz heralde?”

Son olarak padişahımız iyi bir padişahtı. Dönemin sorunlarıyla en iyi şekilde başetmiş ve idare etmiştir. Hareket ordusu, 31 Mart Vakası ve Batılı Gazetelerin manşetleri inceleyip araştırabilirsiniz, istediğiniz kanıya da varabilirsiniz. Ama unutmayın ki “Abdulhamidi anlamak, her şeyi anlamak olacaktır.”

Yazıma bu onlarca yazar ve siyasetçi arasından Sultan İkinci Abdülhamid’in aleyhinde faaliyet gösterenlerin elebaşçılarından biri olan feylâsof Rıza Tevfik, devlet elden gidince korkunç pişmanlığını dile getiren, “Sultan Abdülhamid Han’ın Ruhâniyetinden İstimdat” adlı mersiyesinden bir kısmının ve Payitaht Abdulhamid dizisinden beğendiğim bir kaç repliği sizlere sunarak yazıma son vermek istiyorum.

Nerdesin şevketlim, Sultan Hamid Han?
Feryâdım varır mı bârigâhına?
Ölüm uykusundan bir lâhza uyan,
Şu nankör milletin bak günahına.

Târihler ismini andığı zaman,
Sana hak verecek, ey koca Sultan;
Bizdik utanmadan iftira atan,
Asrın en siyâsî Padişâhına.

“Pâdişah hem zâlim, hem deli” dedik,
İhtilâle kıyam etmeli dedik;
Şeytan ne dediyse, biz “beli” dedik;
Çalıştık fitnenin intibahına.

Dîvâne sen değil, meğer bizmişiz,
Bir çürük ipliğe hülyâ dizmişiz.
Sade deli değil, edepsizmişiz.
Tükürdük atalar kıblegâhına.

Rıza Tevfik

Cihat KUTLUCA

rabbim-ne-dilerse-o-olur-payitaht-abdulhamid-dizi-replikleri-payitaht-abdulhamid-resimleri-wallpaper

kraliceye-iyi-bir-haberim-var-artik-osmanliyi-2-lokomatif-10-vagon-vermesine-gerek-kalmadi

senin-cenenin-bagi-cozulmus-abdulhamid-dizi-replikleri-payitaht-abdulhamid-resimleri-wallpaper

biz-bu-gece-yahudi-devletini-kurduk

o-gogsune-nisan-taktigin-hafiyelerin-o-genclerden-merhamet-dilenecek-kork-abdulhamit-kork-abdulhamid-dizi-replikleri-payitaht-abdulhamid-resimleri-wallpaper

osmanli-bundan-sonra-ingiliz-somurgesi-olacak-vert

Bu Yazıyı Beğendin Mi?

Hakkında Cihat KUTLUCA

23.05.1992 Mersin doğumludur. İlk/Ortaokul, Lise ve Üniversite’yi Sivasta okudu. Şimdi Erzurum’da Fen ve Teknoloji Dersi Öğretmenliği yapmaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

Durum Analizi – 3

Merhaba arkadaşlar… Uzun zamandan beridir buraya bir durum analizi, ondan öte “Dünyanın Kalbi” adlı çalışmamdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir